29. LISTOPADA 2024.
Zaduženja učitelja u cjelodnevnoj školi

Tijekom listopada su se Sindikatu hrvatskih učitelja javili članovi zaposleni u školama uključenima u Eksperimentalni program Cjelodnevna škola s brojnim primjedbama vezano uz zaduženja, budući da smo tijekom prošle školske godine upućivali članove u strukturu tjednih i godišnjih radnih obveza, koja se tijekom Eksperimentalnog programa mijenja u odnosu na onu propisanu Pravilnikom o tjednim radnim obvezama učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi te se na učitelje i stručne suradnike u eksperimentalnim školama primjenjuju odredbe iz teksta Eksperimentalnog programa objavljenog u travnju 2023. godine.

U navedenoj dorađenoj inačici prihvaćeni su prijedlozi Sindikata hrvatskih učitelja vezano, primjerice, uz odustajanje Ministarstva od preračunavanja nastavnih sati u sunčane te uz zadržavanje prava učitelja na pripremu koja iznosi 30 minuta po nastavnom satu kako za program A1, tako i za obvezni dio programa A2, pa je nejasno zašto škole navedeno i dalje ne primjenjuju.

Osim toga, ne postoji pravno uporište u Eksperimentalnom programu za izmjenu strukture i broja sati sindikalnog povjerenika/ sindikalnog povjerenika koji je preuzeo prava i obveze radničkog vijeća/ radničkog vijeća/ povjerenika zaštite na radu, na što je Sindikat hrvatskih učitelja kao socijalni partner ukazao Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih po izlasku prve inačice teksta Eksperimenta, a što je Ministarstvo i uvažilo.

Naime, zakonima, Kolektivnim ugovorom i drugim propisima propisano je na koji način  se za dio navedenih sati umanjuju sati rada za zaposlene u punom radnom vremenu, odnosno uvećavaju sati, odnosno ukupno ugovoreno tjedno radno vrijeme za zaposlene u nepunom radnom vremenu.

Zaduživanja koja nisu u skladu s pravnim propisima smatramo nedopustivima i direktnim kršenjem prava i propisa.

Potpuno je krivi primjer zaduživanja, a nažalost i takve slučajeve smo zaprimili, zadužiti zaposlenike gore navedenim poslovima u ostalim poslovima u nastavnim tjednima ili na način da poslodavci onemogućavaju, primjerice, učiteljima hrvatskog jezika i učiteljima matematike, da uopće budu sindikalni povjerenici.

Kako bi ovo bilo jasnije, u nastavku je primjer strukture i broja sati radnih obveza učitelja hrvatskog jezika u školi s četiri razredna odjela od 5. do 8. razreda u slučaju da je

  1. učitelj hrvatskog jezika;
  2. učitelj hrvatskog jezika koji je izabrani sindikalni povjerenik;
  3. učitelj hrvatskog jezika koji je sindikalni povjerenik koji je preuzeo prava i obveze radničkog vijeća.

Radna skupina za cjelodnevnu školu