
Matica hrvatskih sindikata (MHS) kao nositelj projekta „Sindikat 4.0 – digitalnom edukacijom do snažnijih radnika“ u partnerstvu sa Sindikatom hrvatskih učitelja (SHU) započela je svoj četvrti europski projekt.
U provedbu projektnih aktivnosti uključivat ćemo i sindikalne povjerenike, a dugoročnim ostvarivanjem najvećeg cilja projekta i sve članove sindikata.
O projektu
Socijalni dijalog i socijalno partnerstvo temeljni su dio Europskog stupa socijalnih prava, pravne stečevine EU te predstavljaju temelj izgradnje demokratskog društva. Interesi radnika i poslodavaca, kao i predstavnika Vlade u području gospodarstva, socijalne politike, prava radnika, razvoja tržišta rada temelj su razvitka društva u cjelini. Projektom se nastavlja ulaganje u jačanje kapaciteta socijalnih partnera u obliku osposobljavanja, educiranja, umrežavanja i unapređivanja postojećih i razvoja novih usluga namijenjenih članstvu.
U svakodnevnom radu uočili smo potrebe i izazove s kojima se svakodnevno suočavaju sindikalni povjerenici, članovi sindikata, ali i sami zaposlenici sindikata. Jedan od načina suočavanja s izazovnim društvenim napretkom, s naglaskom na prava radnika i uvjete rada, je definitivno edukacija, razvijanje znanja i vlastitih potreba i prava zaposlenika, ali i razumijevanje sindikalnog organiziranja u cjelini. Cilj je i potaknuti nove zaposlenike na razmišljanje o sindikatu kao onome koji štiti i razvija prava radnika u skladu s potrebama radnika današnjice. Da bismo došli do ostvarenja navedenih ciljeva provest ćemo projektne aktivnosti koje će razvijati razumijevanje, znanje, umrežavanje sindikalnih povjerenika, članova sindikata i budućih članova sindikata. Nadalje, osmisliti ćemo i implementirati digitalnu web platformu koja će biti mjesto za učenje, savjetovanje i međusobnu komunikaciju članova.
Aktivnosti projekta
Tijekom pripreme projekta uzeli smo u obzir potrebe sindikalnih povjerenika, članova i zaposlenika sindikata što nam je bio smjer za finalizaciju sljedećih aktivnosti koje će kroz projekt biti provedene:
1. Dvodnevne pilot radionice koje će biti organizirane 17 puta u 10 različitih gradova Hrvatske i to: Zagreb, Split, Zadar, Osijek, Slavonski Brod, Daruvar, Pula, Rijeka, Varaždin i Dubrovnik.
Na svakoj pilot radionici sudjelovat će 20 članova sindikata udruženih u MHS.
Teme dvodnevnih edukacija s različitim stručnim predavačima biti će:
osnove radnog prava i prava na kolektivno pregovaranje s posebnim fokusom na prilagodbu temeljnim i granskim kolektivnim ugovorima, prava i obveze sindikalnih povjerenika uključujući preuzimanje ovlasti radničkog vijeća, zaštita na radu s naglaskom na ulogu povjerenika za zaštitu na radu te prepoznavanje i upravljanje psihosocijalnim i drugim rizicima, izgaranje za poslu i prevencija, granski kolektivni ugovori za sindikate u sastavu Matice, prepoznavanje mobbinga, prevencija i intervencija u slučajevima zlostavljanja na radnom mjestu, medijacija i komunikacijske tehnike za učinkovito rješavanja sukoba i upravljanje konfliktima.
2. Web platforma sa početnih 6 modula interaktivnog e-učenja, unutar kojeg će biti mogućnosti međusobnog komuniciranja, a koju će testirati 50 članova sindikata udruženih u Maticu. Moduli e-učenja bit će stvoreni na temelju prethodnih edukacija jer ćemo edukacijama najbolje upoznati potrebe članova sindikata.
3. Edukacija zaposlenika i volontera sindikata udruženih u MHS na temu medijacije i to osnovna i dodatna obuka ovisno o potrebama. Radno okruženje često bude poprište konflikata koje je potrebno riješiti pravovremeno i na odgovarajući način da se ne naruše međuljudski odnosi, produktivnost i radna atmosfera. Medijacijom možemo doći do promicanja dijaloga u radnom okruženju i učinkovitog upravljanja konfliktima.
4. Edukacija zaposlenika i volontera sindikata udruženih u MHS o odnosima s javnošću s naglaskom na medije i digitalni marketing. Ključna važnost u djelovanju i rad sindikata je i sama vidljivost sindikata, a modreno doba iziskuje i visoke razine znanja digitalnog marketinga.
5. Završna konferencija projekta na kojoj ćemo predstaviti novu web platformu i ostvarene ciljeve projekta.
Projekt će, naravno, biti popraćen vidljivošću na web stranicama MHS i SHU-a, društvenim mrežama, a o aktivnostima će biti obaviješteni i mediji. Uz to će biti izrađen i promo materijal koji će dobiti svi sudionici projekta.
Sve informacije o provedbi projekta i prijavama za radionice biti će na vrijeme objavljene.
Veselimo se zajedničkom radu i ostvarenju svih ciljeva!