06. SVIBNJA 2025.
Sindikalni povjerenik i sindikalna podružnica

Tekst napisala: Karmela Šegvić, pravna savjetnica Područnog ureda Split, Sindikat hrvatskih učitelja

Tko je sindikalni povjerenik?

Sindikalni povjerenik je osoba koja predstavlja radnike unutar sindikata i posreduje između radnika i poslodavca.

Sindikalni povjerenik:

    • predstavlja interese radnika u komunikaciji s poslodavcem,
    • sudjeluje kroz tijela sindikata u pregovorima za kolektivne ugovore koji propisuju radne uvjete, plaće, sigurnost na radu i drugim pitanjima i propisima,
    • pomaže u rješavanju sporova između radnika i poslodavca,
    • organizira radnike, promovira i potiče sindikalnu aktivnost.

Sindikalni povjerenik dužan je pratiti broj članova sindikalne podružnice i voditi potrebnu evidenciju te o svakoj promjeni obavijestiti područni ured sindikata kojem pripada. Dužan je pratiti izvršavanje statutarnih obveza članova, a što uključuje i plaćanje članarine, poštivanje odredbi Statuta i sudjelovanju u radu podružnice.

Sindikalni povjerenik dužan je obavijestiti članove koji su zaposleni u više škola da potpisivanjem pristupnice postaju redovni članovi Sindikata hrvatskih učitelja u svim podružnicama te su ti članovi dužni obavijestiti povjerenika o članstvu u Sindikatu u ostalim sindikalnim podružnicama gdje su zaposleni.

Sindikalnog povjerenika poslodavac je dužan na njegovo traženje primiti na razgovor po mogućnosti odmah, ili najkasnije u roku od 3 dana.

Poslodavac je također dužan u pisanom obliku odgovoriti na svaki dopis sindikalnog povjerenika najkasnije u roku od pet 5 dana temeljem Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama.

Sindikalni povjerenik ima pravo sudjelovanja u radu školskog odbora bez prava glasa izuzev ako je član toga tijela kada se razmatra radnopravni status, a na zahtjev člana sindikata.

Sindikalnog povjerenika članovi biraju samostalno, a odabrati se može nakon osnivanja sindikalne podružnice. Sindikalna podružnica osniva se temeljem Statuta SHU-a ukoliko ima najmanje pet članova, a prijedlog za osnivanje podružnice može dati svaki član sindikata - radnik ustanove, zaposlenik sindikata, županijski povjerenik, voditelj područnog ureda ili predsjednik sindikata.

Kako se osniva sindikalna podružnica?

Proces osnivanja sindikalne podružnice i biranja sindikalnog povjerenika:

  1. Jedan ili više članova sindikata, zaposlenik sindikata, županijski povjerenik, voditelj područnog ureda ili predsjednik sindikata saziva sastanak članova SHU-au predviđeno vrijeme i mjesto, a zbog osnivanja podružnice.
  • Članovi sindikata imaju pravo održavati sastanke u prostorijama poslodavca ne ometajući redovan rad poslodavca.
  1. Na organiziranom sastanku potrebno je voditi zapisnik i javnim glasanjem podizanjem ruke donosi se odluka o osnivanju podružnice.
  2. Prilikom osnivanja podružnice, članovi biraju sindikalnog povjerenika i 3 člana nadzornog odbora koja međusobno biraju predsjednika nadzornog odbora.
  • Nadzorni odbor nadgleda funkcioniranje i financije sindikalne podružnice i ima mandat na 4 godine kao i sindikalni povjerenik.
  1. Prije provedbe izbora za sindikalnog povjerenika i izbore za članove nadzornog odbora, potrebno je izabrati 3 člana izbornog odbora za provedbu prethodno spomenutih izbora.
  • Izborni odbor ima predsjednika kojeg međusobno biraju članovi za provedbu izbora.
  1. Sindikalni povjerenik i članovi nadzornog odbora moraju jasno reći da žele biti kandidati prije izbora tj. da prihvaćaju kandidaturu. Mogu se kandidirati sami, a može ih kandidirati i netko drugi.
  2. Izborni odbor dužan je provesti izbore na način da izradi glasačke listić za izbor sindikalnog povjerenika i članova nadzornog odbora, provede izbore, nakon čega je potrebno napisati zapisnik i izvješće o provedenim izborima za sindikalnog povjerenika i članove nadzornog odbora.
  3. Sindikalni povjerenik samostalno donosi odluku o biranju zamjenika sindikalnog povjerenika koji također mora pristati na to.

Sindikalni povjerenik dužan je dokumentaciju o provedenim izborima i ostalu dokumentaciju podružnice čuvati.

Nakon osnivanja podružnice potrebno je napraviti pečat podružnice i otvoriti žiro račun podružnice. Sredstva za rad podružnice osiguravaju se iz članarine i drugih dopuštenih izvora. Svojim sredstvima podružnica slobodno raspolaže, s time da ih može koristiti isključivo za namjene sukladne svrsi i ciljevima sindikalnog djelovanja, sukladno ovom Statutu i drugim aktima Sindikata.

Prava članova u podružnici

U podružnici članovi:

  • štite i promiču svoja prava i interese na radu i u vezi s radom,
  • brinu se o pravodobnom ostvarivanju prava članova koja proizlaze iz zakona, drugih pozitivnih propisa Republike Hrvatske, kolektivnih ugovora, općih akata škole i ugovora o radu,
  • sudjeluju u zaštiti radnih prava,
  • organiziraju i provode štrajk u ustanovi na koji je pozvao Sindikat hrvatskih učitelja,
  • osiguravaju uvjete za slobodno sindikalno djelovanje,
  • dogovaraju i ugovaraju posebne pogodnosti za članove sindikata,
  • biraju i opozivaju povjerenika i članove nadzornog odbora podružnice,
  • imaju pravo na plaćeni dopust za sindikalne tečajeve, seminare, kongrese i konferencije od ukupno 10 dana godišnje.

Podružnica radi na sjednicama, koje saziva i predsjedava im povjerenik. O radu sjednice vodi se zapisnik u kojeg se unose odluke i zaključci sa sjednice. Podružnica može pravovaljano odlučivati ako je na sjednici prisutna većina njenih članova. Odluke su pravovaljane ako je za njih glasala većina prisutnih članova.

Povjerenik je dužan sazvati sjednicu podružnice na zahtjev najmanje 1/4 članova, županijskog povjerenika, voditelja područnog ureda ili drugog tijela Sindikata najkasnije u roku od 30 dana od dana zaprimljenog zahtjeva za sazivanje sjednice.

Sindikalni povjerenik nositelj ovlasti radničkog vijeća (i onaj koji to nije)

Sindikalni povjerenik koji je preuzeo prava i obveze radničkog vijeća ima pravo na 6 radnih sati tjedno uz naknadu plaće tijekom svake kalendarske godine u trajanju mandata.

Sindikalni povjerenik koji nije preuzeo prava i obveze radničkog vijeća ima pravo na 2 radna sata tjedno uz naknadu plaće tijekom svake kalendarske godine u trajanju mandata.

Zaštita sindikalnog povjerenika

Sindikalnom povjereniku za vrijeme obnašanja sindikalne dužnosti te 6 mjeseci po isteku dužnosti, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu, premjestiti na nepovoljnije mjesto rada, premjestiti ga u sklopu matične ili područne škole, niti na bilo koji drugi način staviti u nepovoljniji položaj bez suglasnosti Sindikata.

Izvori:   - Statut Sindikata hrvatskih učitelja

            - Temeljni kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama 

            - Kolektivni ugovor za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama

            - Zakon o radu