08. SIJEČNJA 2025.
Održan sastanak o sigurnosti u školama u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih
Zbog različitog postupanja u školskim ustanovama te brojnih i međusobno potpuno različitih interpretacija ovlasti radnika u školskim ustanovama nakon objave Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama Sindikat hrvatskih učitelja je uputio zahtjev resornom ministarstvu tražeći konkretne odgovore (Zahtjev i pitanja se nalaze ovdje).
Vezano uz pitanje plaćanja naknade za dodatni rad uz suglasnost radnika (za koji smo naglasili i dodatno obrazložili da prelazi obveze iz ugovora o radu, proširuje obveze i samu definiciju dežurstva, opseg posla te povećanu odgovornost), održat će se zasebni sastanak s obrazovnim sindikatima u petak, 10. siječnja 2025. godine u 10,00 sati.
Sindikat hrvatskih učitelja je inzistirao da se, neovisno o Vladinoj Odluci o zabrani novog zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama, omogući dodatno zapošljavanje pomoćno-tehničkog osoblja. Ministar je odgovorio da će zapošljavanja spremačica i domara biti odobrena.
Nakon provedbe javnog savjetovanja o Pravilniku o dopuni Pravilnika započet će se s zapošljavanjem temeljem ustrojavanja novog radnog mjesta - operativnog djelatnika/ice za sigurnost i civilnu zaštitu.
Svi postupci trebali bi ići ubrzanim tokom kako bi se što prije zaposlili novi radnici za sigurnost, a koji će imati obvezu potrebne izobrazbe za to radno mjesto. Temeljem zahtjeva SHU-a, pripremit će se obrasci za analizu potencijalnih sigurnosnih prijetnji, evaluaciju mjera te praćenja učinkovitosti mjera sigurnosti.
Sanja Šprem je, uz traženje odgovora na dostavljena pitanja resornom ministarstvu te rješavanje problematike zapošljavanja, naglasila kako je, uz sve ranije navedeno, potrebno razmišljati i o prevenciji nasilja i osiguravanju sigurnosti škola.
Cilj rada Povjerenstva nisu samo kratkoročne i srednjoročne mjere već, da bi svrha Povjerenstva bila ispunjena treba se napraviti i Protokol o prevenciji nasilja (koji obuhvaća sve vrste nasilja od vršnjačkog pa nadalje ), a konačni cilj rada trebao bi biti Nacionalni plan kao strateški dokument. Nacionalnim planom mogu se financijski osigurati paketi mjera sigurnosti temeljem najboljih europskih i svjetskih praksi, a sve kako bi se sustavno radilo na prevenciji nasilja, mentalnom zdravlju, vršnjačkoj medijaciji („mreži malih miritelja“), sprječavanju nasilja u školama i osiguravanju sigurnosnih mjera.
Za realizaciju Nacionalnog plana, do 2027. godine zasigurno se mogu povući i sredstva EU fondova.
Sanja Šprem također je naglasila kako je potrebno jačati suradnju s lokalnim timovima te raditi na međuresornoj suradnji i edukaciji. Te je mjere potrebno početi provoditi već u vrtiću pa nastavno kroz osnovne i srednje škole jer pristup mora biti sveobuhvatan.
Na idućem sastanku Povjerenstva (koji će biti održan 24. siječnja 2025.) pobliže će se predstaviti opis novog radnog mjesta operativnog djelatnika/ice za sigurnost i civilnu zaštitu uz prezentaciju izobrazbe koju će ti radnici morati proći, a  na kojoj rade predstavnici civilne zaštite i Instituta za društvena istraživanja, dok će se na sastanku s predstavnicima sindikata u petak razgovarati o ranije postavljenim sindikalnim zahtjevima za valorizacijom rada radnika u školskim ustanovama i plaćanja istog.
Izjavu predsjednice SHU-a Sanje Šprem na televiziji N1, nakon održanog sastanka možete vidjeti ovdje