Što je socijalni dijalog? Tko su socijalni partneri? Zašto je važno biti članom sindikata i koju snagu sindikati imaju? Pročitajte više u tekstu.
Pročitajte koji propisi štite zaposlenike koji koriste pravo na rad s polovicom radnog vremena i zaposlenike koji imaju dijete mlađe od 8 godina te što možete napraviti ukoliko vam je potrebno uskladiti raspored radnog vremena s potrebama djeteta.
Temeljem obavijesti zaprimljenih od strane naših članova, a vezano za zahtjeve pojedinih ravnatelja da radnici vode evidenciju radnog vremena u školama prema ponuđenom obrascu (tablici) napravili smo analizu relevantnih propisa.
Zaprimili smo upit o pravu na korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine radnika koji isti nije mogao iskoristiti do 30. lipnja 2024. tekuće godine zbog privremene nesposobnosti za rad. Pročitajte u tekstu koji propisi reguliraju ovo pitanje.
Škole imaju veliki broj radnika zaposlenih na nepuno neodređeno radno vrijeme. Pročitajte koja je pravna osnova za zasnivanje radnog odnosa s radnikom koji se nalazi na Listi zaposlenih na nepuno neodređeno radno vrijeme.
Osoba koja se prvi put zapošljava kao učitelj ili stručni suradnik, a za to se školovala, zasniva radni odnos kao pripravnik. Koja su prava i obveze pripravnika? Koji je rok za polaganje stručnog ispita? Više pročitajte u tekstu.
Što je Akcijski plan za prevenciju nasilja, kako smo došli do njega i što je potrebno da se provede u praksi, a da se zaštite svi dionici u obrazovnom sustavu? Pročitajte više u tekstu.
U Hrvatskoj je čak dva puta izmjena Zakona o radu kojom se propisuje razlika u korištenju prava iz kolektivnih ugovora za članove i nečlanove sindikata, dovela do toga da Ustavni sud takve odredbe proglasi protuustavnima.
Tko donosi Odluku o tjednim radnim obvezama učitelja i stručnih suradnika i što stručni aktivi imaju s odlukama? Pročitajte više u tekstu.
Regres je materijalno pravo zaposlenika ugovoreno Temeljnim kolektivnim ugovorom za zaposlenike u javnim službama koji za 2024. godinu iznosi 300,00 eura.